Thursday, March 21, 2013

Quick Tip Number One


Buying rice in bulk really cuts down on costs for meals.  I used to buy Uncle Ben's Jasmine rice that you could throw in the microwave.  Those pouches were about $2.67 each at Stop and Shop.  I bought this 10 lb. bag of rice at our local Asian grocery store for $11.20.  We usually only need a cup of rice for our family of four.  Saving money is always exciting when you find new ways to do it.  Plus, we bought a rice cooker at Target that has made my life easier.  Cooking at dinner time while watching the kids can be a challenge.  I sometimes forget I have something in the oven, so this purchase was perfect for me.  

No comments:

Post a Comment

Your Comments Make Me Smile

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...